Shaman.cz | Podivné básně

↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledávání

Tato kapitola je jednou velkou sbírkou básní. Nikoliv však básní ledajakých. Nejsou to obyčejné básně, všechny jsou to „básně lehce postižené“. Takové básně mají zvláštní moc – člověka pobaví, mnohdy i rozesmějí, přestože jejich hodnota je z pohledu češtináře většinou sporná (či dokonce zavrženíhodná).

Pokud se však přes to dokážete přenést, básně si přečtěte a přeji, aby se vám líbily tolik jako mně.

Mé básně a básně se spoluvinou

Jeden z mála známých portrétů Azíze Džbándásního, tvůrce básně Nanejdeš úkryt a dalších Nemohu se rovnat skvělému a fenomenálnímu básníku Azízi Džbándásnímu. Vím to o sobě. Občas mne však napadnou nějaké ty sloky (nebo rovnou celé básně). Jako jednou v noci před Vánocemi roku 1995. Tak vznikla báseň Had.

Nebo když čtu některé Azízovy básně. Prostě se nemůžu udržet, abych je nedobásnil. I když se to nedělá. A je to proti básnické etice. A vůbec…

Džbándásního básně

Všechny tyto básně složil legendární žijící básník Azíz Džbándásní» v období let 1999–2001. Většina patří do sbírky Nebe a chůdy, některé básně pak do sbírky Průtrž stračen. Jsem Džbandásního (na obrázku) velkým obdivovatelem, jakož i přítelem.

Tak tady jsou nejlepší Azízovy básně:

Básně v angličtině

Tato báseň tak úplně nepatří mezi „postižené básně“, ale já ji zkrátka miluji. Předpokládám, že i vy ji dobře znáte, přesto si ji možná rádi přečtete:

Básně Lewise Carolla

Následující podivné básně jsem našel v knize Alenčina dobrodružství v říši divů od Lewise Carolla (můžete z ní najít také úryvek s další básní v kapitole Úryvky z knih). Líbí se mi jejich těžko postižitelný humor…

Básně T. R. Fielda

Musím přiznat, že T. R. Field se mi oproti ostatním zde uveřejněným básníkům zase až tak moc nelíbí. Po krátké rozvaze jsem vám však na ukázku vybral dvě jeho krátké básně – Gordický uzel a Zrození ježka:

Jiří R. Pick a jeho básně Divokého západu

Následují básně ze skvělé sbírky J. R. Picka. Jestli jen trochu uvažujete, že si je nepřečtete, okamžitě toho nechte, protože tím byste se ochudili o jedno z nejlepších čtení na těchto stránkách. Sám Mistr k tomu řekl v roce 1967 toto:

„Jsou lidé, po nichž zůstává jen světlá památka. Po jiných nějaké to jmění. Po jiných jen trocha smradu. Po jiných nějaký ten potomek. Někdo třeba postavil ranč. Atd. O.K., říkám si někdy, a co zůstane po tobě, J.R.?
Řekl bych, že takový středně veliký hřbitov.“

Tak tedy:

Básně Karla Plíhala

Karel Plíhal zde přece nemůže chybět. Ze všech jeho básní (někdy spíše básniček) se mi nejvíce líbí dvě básně následující:

↑ na začátek stránky

Autor:  Shaman - Kniha návštěv - Podpořte
Server:  Mapa - Návod - Webdesign -

↑ na začátek stránkyObsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.