Shaman.cz | Oprava koupelny

↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledávání

Aktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.

Docela jsem se na tu opravu těšil. Bude to velmi snadné. Problém je jednoduchý – ucpaný odpad z vany. Modelové řešení: rozeberu, propláchnu, složím. Tři body, tři minuty. Pohoda. A celá rodina mi bude vděčná, že už se nemusí koupat v zahradním bazénku. Za to mne zahrnou péčí, láskou, štrúdlem a dalšími laskominami…

Bod jedna však nešel tak docela podle plánu. Dvířka vedoucí pod vanu byla přirezlá. Zřejmě se za těch dlouhých dvacet let, co pod vanu nikdo nelezl, zcela spojila s rámem, ve kterém byla upevněna. Nic, co by mě mohlo rozhodit. Stačí lehce naklepat a… nic. Asi jsem klepal málo. Co taky s pěstí. Přinesl jsem si z dílny kladivo. Jedna rána a je to hotovo. A bylo. Nejen, že dvířka dál držela v rámu, ale rám už nedržel pod vanou. A taky obkládačky, které měly vyplňovat prostor dvířek, ležely na hromádkách po celé koupelně. Trochu mě to zmátlo, ale řekl jsem si, že to jinak nešlo. Ne všechno se vždycky podaří. No, pustím se teď do rozebírání toho proklatého odpadu.

Ted vyndám tu trubku vedoucí do podlahy a promyji ji. Moje původní naivní představa vzala rychle za své. Pod vanou se nacházela změť trubek, trubiček, hadic i hadiček, že by to eventuelně vydalo na vnitřnosti tankovacího letadla. Evidentně to bude chtít citlivější přístup. Zde něžně zmáčknu, tamhle s tím trochu otočím, tu to povolím. Ještě že jsem takový něžný chlapec, jak k dívce, tak k trubce. AJ! Asi to byly příliš křehké dívky, chci říct trubky. Změť, vrstvící se kolem vany rychle narůstá. Je vidět, že stařičké vybavení našeho domu je již ztrouchnivělé. Ještě, že jsem takový šikovný kutil, skočím si do Dejvic pro nový sifon a je to. Ten se namontuje sám…

Občas se sám divím, kdo mi ty překážky klade do cesty. Ten typ, který jsem potřeboval, neměli. Vyřešil jsem to tak, že jsem koupil od každého typu jeden kus. Je pravda, že těch devět stovek bych mohl využít lépe – například polovinou z toho zaplatit instalatéra, ale my šikovní muži si rádi děláme na domě všechno sami. Máme pak dobrý přehled, kde jsou slabá místa toho domu a čemu se vyhýbat.

To mne ten prodavač nemohl upozornit, že ani jeden z těch sifonů nepasuje na naši vanu? A co hůř, když jsem se narovnával po zkoušení osmého, shodil jsem hlavou prosklenou poličku pod zrcadlem. Samozřejmě se rozbila. Co teď dál? No jistě. Pravý muž se pozná tak, že si vždy poradí. Zkusil jsem seskládat z různých části různých sifonů jeden model, který by tam pasoval. Ano! Podařilo se. Zkouška těsnosti však nedopadla příliš dobře. Voda crčela snad úplně všude. Žádný div, že nám lehce vytopila prádelnu, která se nalézá ve sklepě pod koupelnou. Trocha toho SuperLepu to vyřešila. Ani kapka již neprotekla. Chyba byla jinde.

Asi jsem si nevšiml, že mi kousky toho původního sifonu ucpaly stoupačku. Díky tomu zažila prádelna další koupel. Tentokrát však šla voda přes okraj vany, takže spadlo i pár obkladaček. Začínalo jít do tuhého. Zedničině se budu věnovat později. Ted ještě rozeberu ten sifon a prošťouchnu stoupačku.

SuperLep lepil opravdu skvěle. Nejen, že jsem se sifonem ani nepohnul, ale když jsem se pokoušel ho vypáčit montpákou, sklouzla mi noha a já hlavou rozbil zrcadlo. Co mne však naštvalo nejvíc, že kousky zrcadla napadaly do umyvadla a ucpaly ho. Krev mi vřela v žilách. Já jsem se přece jen pokoušel o malou opravu. A všechno se musí takhle zkomplikovat. Rozmáchl jsem se kladivem, že ten proklatý sifon vymlátím ven násilím. Podlaha však byla stále mokrá. Tentokrát to odnesla vana. Je sice pravda, že vany s malou umělou „jakoprasklinkou“ jsou teď v módě a prodávají se za pěkné peníze, ale ty mají alespoň horní okraj.

Vzdal jsem to. Moudrý muž ví, kdy má ustoupit. Poznám, kdy mi štěstí nepřeje. Kdy je náhoda proti mně.

Řemeslníci měli opravdu radost. Sto osmdesát sedm hodin práce plus materiál. Na takovou zakázku jen tak nenarazí. Ale stálo to za to. Stoupačky zase stoupají, voda teče kde má, i nové obklady se krásně odráží v novém zrcadle. Jen prádelnu jsem jim nedovolil vymalovat. Do toho se pustím příští týden, jen co mi sundají z hlavy ten proklatý obvaz.

Související

Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Rozličné.

↑ na začátek stránky

Autor:  Shaman - Kniha návštěv - Podpořte
Server:  Mapa - Návod - Webdesign -

↑ na začátek stránkyObsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.