Shaman.cz | Návod k použití webu

↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledávání

Účelem stránky je vysvětlit možnosti této webové prezentace a usnadnit vám tak její používání. Najdete tu:

Prohlášení o přístupnosti

Tato prezentace byla vytvářena se snahou o maximální přístupnost, tzn. stránky by měly být přístupné na většině zobrazovacích zařízení (většina prohlížečů, ale i čtečky pro nevidomé a další alternativní zařízení). Web, s dočasnou výjimkou knihy návštěv a vyhledávací centrály, splňuje všechny důležité zásady přístupnosti podle metodik WCAG 1.0, BFW a Pravidel tvorby přístupného webu (dle zákona o ISVS).

Prosím, kontaktujte mě v případě, že objevíte jakýkoliv problém s přístupností.

Textová verze

Spodní okno je zobrazeno bez pokročilého formátování, horní pak v grafické podobě Protože z požadavků na přístupnost vyplývá nutnost maximálního oddělení obsahu od formy, je každá stránka na webu Shaman.cz tvořena dvěma vrstvami. Základní vrstvou je textová verze a teprve na ní je navázána vrstva grafická – pokročilé formátování s menu umístěným vpravo. Tuto grafickou podobu webu automaticky používají moderní prohlížeče, zatímco starší prohlížeče a další alternativní zobrazovací zařízení se spokojí s jednodušší verzí textovou.

Pokud si v prohlížeči povolíte cookies, najdete tu tlačítko umožňující pokročilé formátování vypnout. V případě, že jste právě přišli odjinud, možná pomůže tuto stránku obnovit.

Klávesové zkratky (accesskeys)

Prohlížíte-li tento web bez pokročilého formátování nebo s jiným handicapem, pohyb na stránkách vám mohou usnadnit následující klávesové zkratky:

  • Alt + 0 ... prohlášení o přístupnosti
  • Alt + 1 ... úvodní stránka webu
  • Alt + 2 ... o úrověň výš v hierarchii webu (jste-li na zanořené stránce)
  • Alt + 3 ... bližší informace o klávesových zkratkách
  • Alt + 4 ... vyhledávací formulář
  • Alt + 5 ... skok na navigační část stránky (přeskočit obsah)
  • Alt + 6 ... mapa serveru

Poznámka: u některých prohlížečů a platforem může být potřeba jiná klávesa, např. na Macu je to Cmd + zkratka, u Opery je nutné nejprve klávesové zkratky aktivovat kombinací Shift + Esc apod.

Změny velikosti písma

Tento web respektuje velikost písma nastavenou ve vašem prohlížeči. Chcete-li písmo zmenšit nebo zvětšit, učiňte tak v nabídce Zobrazit → Velikost textu (případně View → Text zoom apod.)

Struktura webu, princip navigace

Na tomto serveru jsou všechny dokumenty organizovány hierarchicky („do stromečku“). Hlavním větvím říkám kapitoly, v těch se pak nachází jednotlivé články (listy stromu).

Všechny kapitoly jsou odkazovány v hlavním menu. Informaci, kde se v hierarchii webu právě nacházíte, hledejte v navigačním pruhu (Jste zde:) nebo v adrese stránky (URL). Používáte-li pokročilé formátování, napoví vám i červená šipčička v hlavním menu ( Ukázka šipčičky ).

Přehledný výpis všech stránek podle struktury webu je vám k dispozici na mapě serveru (odkazuji ji v hlavičce i patičce každé stránky).

Odkazy

Abyste poznali navštívené odkazy, mění se po navštívení jejich barva. Většina odkazů také obsahuje upřesňující titulek, který se objeví, podržíte-li nad odkazem chvíli kurzor myši.

Dále jsem označil malou šipkou (») všechny odkazy vedoucí mimo tento server. V souladu s pravidly průchozího webu se odkázané stránky otevírají do stejného okna prohlížeče a takto snadno poznáte odkaz vedoucí pryč (a můžete si jej případně otevřít do nového okna).

Vlastní definice vzhledu

Ovládáte-li kaskádové styly, příprava vlastního vzhledu tohoto serveru pro vás může být hračkou díky výše zmiňovanému oddělovaní vzhledu od obsahu. Pro případné zájemce jsem připravil CSS signature tohoto webu – element body každé stránky je označen identifikátorem „shaman-cz“.

↑ na začátek stránky

Autor:  Shaman - Kniha návštěv - Podpořte
Server:  Mapa - Návod - Webdesign -

↑ na začátek stránkyObsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.