Shaman.cz | Drátová pila

↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledávání

Aktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.

Drátová pila je malý, Drátová úpila z výzbroje anglických jednotek SAS velmi praktický nástroj, obvykle přidávaný do záchraných brašen a do KPZ. Někdy se jí také říká drátěná pila. Jako většinu opravdu vychytaných jednoduchých outdoorových vynálezů ji vymysleli vojáci. Protože drátovou pilu tvoří jen drát a dvě očka, lze ji snadno stočit do kapsy.

Nejkvalitnější drátové pily (modely z výzbroje NATO) jsou spleteny z osmi různých „ostnatých“ nerezových drátků, mají délku 60 až 70 cm a hmotnost okolo 30 g. Drátová pila spolehlivě řeže dřevo, plasty, ale i měkké kovy, lze ji napnout na ohnutou větev ve tvaru luku, nebo tahat přímo za kroužky. Důležité je, aby kroužky byly ukotveny obrtlíky, jinak se pila kroutí. Je lepší se vyhnout pilám z ozubeného plechového pásku, spirálově nakrouceného na nosný drát, mnoho nevydrží.

Pro nošení v krabičce poslední záchrany je vhodné odpojit velké kroužky na koncích, které zabírají zbytečné místo. Až budete chtít drátovou pilu použít, vyrobíte si na místě dřevěné kolíčky a ty použijete místo kroužků. Pilu také můžete obalit vrstvičkou tuku, Drátová úpila z výzbroje anglických jednotek SAS ochráníte ji tak před rzí.

Kromě drátových pil bývají používány také pily řetězové. Pracují na stejném principu, „zubatý“ drát je zde však nahrazen řetězem. Jsou těžší a méně skladnější, ale dají se s nimi kácet celé stromy. Používají je např. příslušníci amerických SEALs.

Jak používat drátovou pilu

Různé způsoby jak používat drátovou pilu a čemu se vyhnout Drátovou pilu (jako ostatně každou pilu) používejte vždy tak, aby se řez spíše otvíral (a) a nikoliv uzavíral (b) a pilu nesevřel.

Drát držte napnutý (c), tahejte rovně, nikdy ne křivě (d).

Ve dvou lidech je třeba pečlivě dodržovat rytmus práce. Pokud vznikne na drátové pile smyčka (e), mohla by se pila přelomit.

Pro jednoho člověka je obvykle snazší řezat poleno tahem vzhůru (f). Poleno podepřete, aby neleželo na zemi a aby se řez rozvíral.

Drátovou pilou je také možné odřezávat větve nad hlavou tahem dolů (g). Je to však nebezpečné! Větev sledujte a buďte připraveni uskočit.

Větve položené vysoko je možné odříznout tak, že pilu prodloužíme navázáním provázků k držícím kolíčkům.

Z vašich komentářů

„Ahoj, četl jsem článek o drátové pile a rád bych dodal něco ze svých zkušeností s tímhle nástrojem. Za prvé, řezat tak, aby se řez rozvíral, není vhodnost, nýbrž nutnost. Měl jsem několik drátových pil, ty ze struny se záseky i ty spletené z několika ostrých drátů, a úplně všechny jsou stejné v jedné věci: jakmile je sevře řez, přelomí se nebo přetrhnou, pokud člověk okamžitě nepřestane s tahem. Pokud je řez jenom tísní, jde to více ztuha a drátová pila se mnohem více opotřebovává – ale to je samozřejmé.

Za druhé, drátovou pilou „Commando Saw“ z devíti drátků jdou opravdu řezat měkké kovy (a nejenom ony, jednou jsem s ní v nouzi uřízl hřebík osmičku), ale pila je pak na vyhození. Vůbec se pily splétané opotřebovávají rychleji než ty z jednoduché struny, což bude nejspíše tím, že většina těch jednoduchých řeže mizerně od počátku používání, takže nějaká přídavná amortizace není znát.

Pily řetězové mají kromě schopnosti kácet silnější stromy a odolnosti ještě jednu výhodu: když se jeden článek zlomí, lze ho vyřadit a pilu nanovo snýtovat, což nijak zvlášť neuškodí její funkčnosti, kdežto drátová pila je při jakémkoli poškození navždy z kola venku.“

Michal Barda, 31. 10. 2005

Související

Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Vybavení a výstroj.

↑ na začátek stránky

Autor:  Shaman - Kniha návštěv - Podpořte
Server:  Mapa - Návod - Webdesign -

↑ na začátek stránkyObsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.