Shaman.cz | Tábornický nůž
↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledáváníAktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.
Je zajímavé, že existuje tolik různých druhů tábornických, traperských a loveckých nožů, ačkoliv na ně byly kladeny téměř stejné požadavky. Co nožíř, to jiné řešení, více či méně dokonalé. Nakonec se však výrazně rozšířily jen dva druhy nožů. V Evropě to byl finský nůž, v Americe tzv. bowie-knife. Mimo toto dělení však stáli lovci a trapeři, kteří měli vždy trochu specifické požadavky.
Finský nůž
Finský nůž, proslavená finka, je evropským typem tábornického nože. Má štíhlou čepel, jilec z bílé břízy, svítící bíle čistotou, zdobenou vlnkami přírodní textury dřeva. Nemá žádnou záštitu, takže je volně napasován do pochvy i částí jilce, snadno se vytahuje i ukrývá. Pokud bychom chtěli finku prudce zabodnout, musíme se dlaní opřít o rozšířenou hlavici s maticí, aby nám ruka nesjela na čepel. Podobnou anatomii bez záštity mají i mnohé švédské nože.
Bowie-knife
Druhým, americkým typem otevřeného nože je bájný a mýty opředený Bowie-knife, trapery a zálesáky zbožňovaný „bowiák“.
"V lednu 1836 se za pevnostními zdmi bývalé misijní stanice Alamo rozhodovalo o dalších osudech Texasu: 182 mužů vedených Jimem Bowiem odmítlo kapitulační výzvu mexického generála, Santha Anna – obléhal pevnost s dvaapůltisícovou armádou. Třetí den obléhání Bowie onemocněl, pravděpodobně zápalem plic, a šestého března, těžce nemocný, ležící v jedné z malých cel pevnosti, zemřel jako poslední obránce Alama – zemřel se svým pověstným nožem v ruce.
Tento nůž pravděpodobně zhotovil arkansaský kovář James Black."
Říká se, že James (Jim) Bowie, hraničář, voják a rváč, narozený 1795 v Kentucky, si sám tento nůž navrhl a pak také v praxi používal. Po jeho smrti se však začaly vyrábět podle jeho vzoru nože další a začalo se jim říkat Bowie-knife. Tyto nože si získaly velkou oblibu mezi lovci Dalekého západu, neboť pro svou velikost mohly sloužit jako nůž, sekerka i jako sečná zbraň. Nůž se proslavil v osobních soubojích i válkách, za americké občanské války byl používán na straně Severu i Jihu, dělal také hlavu americkým zákonodárcům, kteří chtěli potlačit jeho prodej i užívání – nezadržitelně se však šířil dál. Byl to nůž o rozměrech od 150 do 600 mm, se standardní délkou čepele 210 mm, bývala však dlouhá i 254–584 mm.
Bowie-knife je nůž masivní a impozantní, vyznačující se rovnou a solidní záštitou, břitem klenutým u hrotu a jedním až dvěma nepravými ostřími na hřbetu čepele, sahajícími do třetiny až poloviny délky čepele, s rukojetí ze dřeva, mosazi, parohu, rohoviny nebo perleti. Nepravé ostří je zkosené, ale nemá břit. Mnoho typů loveckých a traperských nožů, včetně nožů skautských, bylo podstatně ovlivněno konstrukcí nože bowie.
Lovecký nůž a lovecký tesák
Lovecký nůž se pozná jednoduše navrženou čepelí trojúhelníkovitého nebo pětiúhelníkovitého tvaru, lučík a záštita často zcela chybějí. Jako materiál na výrobu rukojeti bývá používána parožina. Nůž je často zdobený, což spolu s jeho nižší hmotností vysvětluje, proč mu obvykle dávají přednost dívky – tábornice.
Lovecký tesák
Lovecký tesák je kombinace mezi nožem tábornickým a osekávacím. Dle mého názoru jako každý hybrid získal do vínku chyby obou rodičů, mnozí mu však přesto dávají přednost. Je dostatečně pevný, aby se s ním dalo sekat a přitom se dá používat téměř jako normální nůž. Mívá čepel dlouhou 30 cm a až 5 cm širokou. Důležitá je kvalita materiálu, ze kterého je nůž vyroben, neboť sekáním se snadno tupí a těžko se pak používá na ostatní tábornické činnosti.
Stahovací nůž
Stahovací nože tvoří v podstatě jakousi podkategorii nožů loveckých. Vyznačují se výrazně klenutým břitem a širší čepelí, která snadno klouže po stahované svalovině. Více napoví obrázek.
Nože podobného tvaru bývaly na Divokém Západě využívány ke skalpování na obou stranách, Indiány i bělochy.
Moderní tábornický nůž
Přes zřejmou dokonalost bowie nožů se vývoj v nožířství nezastavil. Výsledkem je nůž, který býval dříve nazýván nožem pro přežití (protože se na jeho vývoji výrazně podílela armáda), dnes se mu spíše říká outdoorový nůž.
Při slovech „nůž pro přežití“ se většině z vás nejspíš vybaví někdo jako Rambo či dokonce sám udatný Arnold (a jejich monstrózní nástroje). Takže pozor! Tábornický nůž by měl být kvalitním a veskrze užitečným nástrojem, nejde o to vytahovat se před kamarády nebo strašit malé děti (krokodýl Dundee…). Ačkoliv nůž původně vznikl pro vojáky, dnes je v mnoha různých úpravách používán po celém světě nespočetnými cestovateli a dobrodruhy.
Uvažujete-li o koupi moderního tábornického nože, zkuste stránku Jak vybrat outdoorový nůž.
Související
Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Vybavení a výstroj.
↑ na začátek stránky