Shaman.cz | Kdo je Shaman?

↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledávání

Jsem Shaman. Zná mě tak mnohem více lidí než pod mým pravým jménem. Často je mi kladena otázka, proč právě Shaman? Existují pro to čtyři dobré důvody, ale ty tu neprozradím, jejich hledání nechám na vás, až se někdy potkáme

O schizofrenii – má rozdvojená osobnost

Mívám pocit, že ve mně sídlí hned dvě osoby najednou. Shaman mezi kameny Ta první je tu už velmi dlouho a podle toho se také chová. Miluje vše staré, dávné. Nejraději by lovila zvěř lukem, jezdila nahá na koni a bydlela jen se psem v maličkém srubu na kraji lesa. Bez váhání by se zřekla všeho, co omezuje osobní svobodu. Právě tuhle osobnost (a mám silné podezření, že je ženského rodu) velmi zajímají IndiániKeltové.

Proti ní ovšem stojí někdo jiný. Ten je zcela určitě mužem. Uvědomuje si, že to nejde. Že se člověk nemůže zříci společnosti a utéct před ní – ani není kam. A tak se snaží si výdobytků civilizace naopak patřičně užít. Miluje potápění, cyklistiku, horolezení a další individuální outdoorové sporty. Má rád praktické věci, často bez ohledu na společenské konvence.

Pokud jste četli pozorně, je vám jasné, že ani jedna z těchto individualit se příliš nehodí do moderního světa, kde musíte PIN zadávat i do mikrovlnky, kde tříčlenná rodina má dvanáct telefonních čísel a kde místo abyste zašli o ulici vedle ke kamarádce na kapku vína, pošlete jí SMS, aby se připojila na net a že se sejdete na chatu.

O poutnících a woodcraftu

Tuze miluji chůzi a putování krajinou (Dúnadan?!). Putování v sobě má určitou magii a podepisuje se na lidské duši. Máte naprostou volnost. Obzory se před vámi otvírají, jdete, kam se vám právě Táborová týpí 2002 chce. Spatříte věci, ke kterým byste se jinak nedostali. Kolikrát jste na vlastní oči viděli v přírodě sovu pálenou? Jaký je to pocit, když člověka budí úplně první paprsek slunce? A víte, že naopak poslední paprsek má zelenou barvu?

S tím vším souvisí zálesáctví. Jen člověk, po jehož odchodu je tábořiště v lepším stavu než před jeho příchodem, se může skutečně těšit z těchto věcí. Nejen proto jsem vedl dívčí turistický oddíl a ctím myšlenky lesní moudrosti. Ať už ono umění znáte jako zálesáctví, woodcrafting, vandrování, tábornictví, turistiku, skauting nebo pro něj nemáte vůbec žádný název, jde vždy o to samé.

Účelem není útěk do přírody, tyto věci pracují dlouhodobě na lidském charakteru. Pomáhají k tomu i předměty vyrobené vlastní rukou (ke kterým má člověk lepší vztah než k věcem koupeným) a předměty z přírodních materiálů (pokud je to možné). Zajímají mne proto stará řemesla a dovednosti.

Povedený záběr z pochodu Praha-Prčice Táboření a putování přírodou je spjato nejen s učením se dovednostem a znalostem, ale i s jemným vnímáním přírody a prožitky, které jindy nezažijeme (ať už je to malebnost ohně rozdělaného třením dřev nebo „jen“ nalezení útočiště ve skalním výklenku za průtrže mračen při putování v horách) – to vše pomáhá proniknout k těm podstatným věcem člověka.

Kam pokračovat dál

Trpíte-li i nadále naléhavou touhou něco se o Shamanovi dovědět, napište mi email. A také je tu samozřejmě velký quest těchto stránek.

↑ na začátek stránky

Autor:  Shaman - Kniha návštěv - Podpořte
Server:  Mapa - Návod - Webdesign -

↑ na začátek stránky



Obsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.