Shaman.cz | Úryvky z oblíbených knih

↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledávání

Každý máme své oblíbené knihy. Také jich mám spoustu – rád čtu. Jsou knihy, které už jsem četl více než desetkrát a přesto mě ještě neomrzely. K takovým knihám se obvykle uchyluji, když jsem spokojený a chci se odreagovat.

Existuje však ještě jedna kategorie knih. Knihy pro smutné, pro přemýšlivé, knihy, které mají svou zcela výjimečnou atmosféru. A právě z takových textů jsem vám tu vybral pár ukázek. Třeba vám budou inspirací, až budete volit svou příští knihu.

Antoine de Saint-Exupéry: Malý princ

Určitě netřeba představovat. Všichni jste ho četli, když jste byli malí. Nebo vám byl čten – mě stejně tak. Ale když jsem si ho přečetl teď, coby jinoch v plné mužné síle, zjistil jsem, že Malý princ v sobě ukrývá cosi (a spoustu), co jsem dříve nedokázal odhalit. Tak vám ho tu teď kousek předkládám, abyste se třeba naladili a znovu si ho přečetli.

Jean Giono: Muž, který sázel stromy

Obrázek z filmu Muž, který sázel stromy Povídku, z níž pochází následující ukázka, sepsal Jean Giono v roce 1953. Povídka následně oběhla celý svět a stala se inspirací ochranců přírody.

Podle této knížečky také v Kanadě roku 1987 vznikl krátký, asi třicetiminutový animovaný film, který dle mého názoru samotnou povídku ještě předčí. Z filmu pochází i ilustrační obrázek.

William Saroyan: Tracyho tygr

Naprosto fantastická povídka o lásce, o podivnosti světa a o tom, kde končí hranice vysněného. Nebudu napovídat víc…

Richard David Bach: Jonathan Livingston Racek

Fotografie z představení Jonathan Livingston Racek Jonathan Livingston Racek je podle mě nejlepší Bachova kniha, líbí se mi nedosažitelnost autorovy touhy po létání a celý jeho způsob vyprávění.

Jste-li z Prahy, doporučuji na Malostranském náměstí navštívit mé oblíbené Divadlo Inspirace», kde přibližně jednou měsíčně probíhá scénické čtení právě této knihy.

Lewis Carroll: Alenčina dobrodružství v říši divů

Také celkem známá knížka. Je úžasná, zvláště, přihlédnete-li k jejímu věku. Chvílemi nevíte, zda to, co čtete, má smysl, nebo nemá, nebo to má dokonce více smyslů, o smyslu mezi řádky ani nemluvě…

↑ na začátek stránky

Autor:  Shaman - Kniha návštěv - Podpořte
Server:  Mapa - Návod - Webdesign -

↑ na začátek stránkyObsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.