Shaman.cz | Hebrejský atbash

↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledávání

Aktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.

Atbash (někdy též atbaš) je přes 2 500 let stará hebrejská šifra, její původ bývá odhadován na 6. až 5. stol. př. n. l. Jsou s ní dokonce zašifrována některá slova ve starém zákoně (konkrétně v knize Jeremiášově). Proč tomu tak je však nevíme, bývá to dáváno do souvislosti s ezoterismem starožidovské mystiky.

Doporučení: nespleťte si hebrejský Atbash s odlišnou šifrou Hebrejština.

Kódovací tabulka pro Atbash

Jde o jednoduchou substituční šifru postavenou na jediné kódovací tabulce. Principem Atbash je prohození prvního písmena abecedy s posledním, druhého písmena s předposledním atd. Při konstrukci tabulky si jednoduše do prvního řádku vypíšeme abecedu zleva doprava, do druhého pak zprava doleva.

Samotný název šifry atbash je odvozen od tohoto postupu – první písmeno hebrejské abecedy alef bylo nahrazeno posledním písmenem tav, druhé písmeno bet je nahrazené předposledním sin

Kódovací tabulka pro Atbash

Poznámka: všimněte si, že písmena tvoří dvojice (např. K = P a zároveň P = K), zlomit tuto šifru tedy není obtížné ani bez její znalosti.

Příklad na Atbash

Zašifrováním slova „Atbash“ vznikne slovo „Zgyzhs“.

Související

Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Šifrování a signály.

↑ na začátek stránky

Autor:  Shaman - Kniha návštěv - Podpořte
Server:  Mapa - Návod - Webdesign -

↑ na začátek stránkyObsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.