Shaman.cz | Krabička poslední záchrany (KPZ)

↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledávání

Aktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.

Krabička poslední záchrany může být skoro stejně důležitým předmětem jako nůž. Měla by obsahovat drobné předměty, které vám pomohou ve svízelných situacích nebo vám dokonce zachrání život. Jiný obsah tedy bude mít krabička malého skauta, který je právě na oddílovém táboře, jiná bude KPZ zkušeného dobrodruha na dvouměsíční expedici v pralesích Jižní Ameriky.

V Čechách bývá původ KPZ připisován známému spisovateli Jaroslavu Foglarovi (Jestřábovi), je však pravda, že různé krabičky či záchranné brašničky u sebe nosila už odpradávna většina lidí pohybujících se v divočině. Každopádně však Foglarovi patří zásluhy za prosazení krabičky poslední záchrany mezi skautskou a turistickou veřejnost.

Tábornická krabička poslední záchrany

Pokud se pohybujete pouze po ČR, ať už s nějakým oddílem nebo sami, pravděpodobně očekáváte, že ve své krabičce poslední záchrany najdete předměty, které vám zpříjemní táboření, případně napraví nějaký ten menší defekt. Proto bývají obvykle doporučovány následující předměty:

Krabička poslední záchrany pro dobrodruhy

Jste-li známými dobrodruhy, většinu roku trávíte v cizokrajných zemích s podivnými názvy a zásadně na vlastních nohou, pak potřebujete do své krabičky poslední záchrany jiné předměty. Pořízení této KPZ vás bude stát více času i peněz, ale zase se můžete spolehnout, že vám její obsah třeba v nouzi zachrání život.

Následující seznam jsem převzal z příručky pro přežití speciálních jednotek, hodnotu jednotlivých předmětů proto zvažte sami:

Vlastní krabička

Krabička sama o sobě, to je také malá věda. Musí být co nejlehčí, ale dostatečně tuhá a pevná, aby se uvnitř uložené předměty nepodrtily při pádu ze skály, nesmí do ní téct, když se na vodě „uděláte“, měla by se dát otevřít jednou rukou, když je ta druhá ulomená…

Nejrozšířenějším modelem v ČR je zřejmě hliníková krabička od Energitu. Má tu správnou velikost, je lehká, dostupná, s vodotěsností už je to horší. Vzhled povrchu víčka KPZ se pohybuje od umatlaného zbytku původní nálepky až po dokonale lakovaná umělecká díla.

Pokud jste méně skromní nebo pokud máte větší nároky, můžete se poohlédnout po obchodech. Prodává se třeba speciální krabička poslední záchrany vyrobená z duralu. Na vrchním červeném obalu jsou bíle vytištěny nejdůležitější „survivalové“ taháky, mapová měřítka, Morseova abeceda a mezinárodní nouzové signály. Uvnitř najdete plastový šuplík, na jehož spodku je rozměrné nerezové signalizační zrcátko (proti odírání a „oslepnutí“ chráněné plastovou fólií, která se před použitím sloupne).

Závěrečné rady

Nic není předepsáno, vše závisí jen na vašem výběru. Oba seznamy vám mají sloužit jen pro inspiraci. Všechny předměty, které jste si do KPZ vybrali, by se měly vejít do tak malé krabičky, že v kapse větrovky nezabere téměř žádné místo. Zvykněte si ji nosit vždy s sebou. Nevybírejte si nic většího, protože by vás to svádělo nechat krabičku doma, možná právě ve chvíli, kdy ji budete nejvíce potřebovat.

Pokud z krabičky poslední záchrany něco vyndáváte, vždy hned zavřete víčko. Krabičku nikdy nenechávejte otevřenou nebo položenou na zemi.

Pokud to jde, můžete vnitřní stranu víčka krabičky vyleštit, aby se dala použít k odrazu světla a krabičku utěsněte proužkem vodotěsné lepicí pásky, kterou v nouzi snadno odstraníte. Prázdný prostor v krabičce zaplňte vatou, aby se předměty nepohybovaly, při zatřepání by se neměl ozvat žádný zvuk. Ani pak na krabičku nezapomeňte. Pravidelně kontrolujte její obsah a vyměňujte předměty, které se kazí, jako jsou sirky a léky.

Související

Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Vybavení a výstroj.

↑ na začátek stránky

Autor:  Shaman - Kniha návštěv - Podpořte
Server:  Mapa - Návod - Webdesign -

↑ na začátek stránkyObsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.