Shaman.cz | Procvičte si morseovku a semafor

↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledávání

Aktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.

Právě jste se dověděli, jak funguje ona proslulá Morseova abeceda. Anebo jste naopak známými odborníky na vysílání Hrdina prográmku CodeTeacher vysílající semaforem písmeno P čímkoliv, ať už morseovkou nebo semaforem. Hledáte-li možnost, jak své šifrovací umění zdokonalit, procvičit, nebo jen poměřit, mohl by se vám hodit následující prográmek.

Program CodeTeacher je určen k procvičování a testování znalostí morseovky a semaforu. Procvičovací část umožňuje procvičování čtení a psaní morseovky a čtení semaforu. Nerozhoduje Hrdina prográmku CodeTeacher vysílající semaforem písmeno J zde čas, program čeká s vysláním dalšího znaku až do vaší odpovědi. Počítají se vám špatné a správné odpovědi, průběžně se přepočítává hodnocení v procentech i slovní.

Testovací část vám umožní zvolit rychlost vysílání, délku zprávy, zvolit příjem náhodného textu nebo vlastní zprávy (např. pokud potřebujete nacvičit její správné vyslání před nějakou hrou). Vyberete si také mezi možností přijímaný znak zapsat do vyslání znaku dalšího nebo všechny znaky zapsat najednou po ukončení zprávy (hodí se při vyšších rychlostech vysílání…).

Program se tak jednoduše ovládá, že to zvládá i můj pes. Nejlepší je si program vyzkoušet.

Stažení programu neboli download

Zde si vyberte vhodnou verzi. Obě verze jsou shodné, liší se pouze tím, že verze Beta používá háčky a čárky (vhodná pro systémová prostředí podporující českou diakritiku, např. česká Windows). Verze Alfa je také v češtině, avšak bez diakritiky (hodí se např. pod DOS). Pokud si nejste jistí, doporučuji stáhnout verzi Beta a vrátit se k Alfě, pokud by se problém s diakritikou objevil.

Obě verze mají velikost 16,9 kB, takže jejich stažení zabere maximálně několik sekund i na velmi pomalém modemu.

Instalace programu

Instalace je velmi jednoduchá:

  1. Otevřete stažený soubor do jakéhokoliv adresáře (např. programem WinZip)
  2. Spusťte program kliknutím na soubor „CT_beta.exe“ (případně „CT_alfa.exe“)

Minimální požadavky na počítač

Program byl vytvořen v Borland Pascalu a nemá tudíž téměř žádné nároky na konfiguraci počítače. Chodí na všech strojích s čipem 386 a výše. Stejně tak nezáleží na platformě, od DOSu přes Win 3.11, Win 95, Win 98 a dále…

Ohlasy a vzkazy

Budu moc rád, když mi v knize návštěv necháte vzkaz, jak jste s prográmkem CodeTeacher spokojeni, co mu chybí, nebo co se vám na něm líbilo. Stejně tak můžete zmínit maximální dosažené časy.

Související

Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Šifrování a signály.

↑ na začátek stránky

Autor:  Shaman - Kniha návštěv - Podpořte
Server:  Mapa - Návod - Webdesign -

↑ na začátek stránkyObsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.