Shaman.cz | Semafor – signalizace s praporky

↓ přeskočit obsah ↓ k vyhledávání

Aktualizováno 7. března 2021, 13.10 hod.

Semaforová abeceda je signalizační technika, určená k vysílání na větší vzdálenosti. Je rychlejší než signalizace morseovkou, neboť každý znak je kódován pouze jednou polohou rukou. Proti Morseově abecedě je však přijímání semaforu obtížnější, protože znaky přijímáme zrcadlově – je náročnější je dekódovat (přeložit).

Aby byly jednotlivé polohy rukou snáze rozlišitelné, semafor se vysílá pomocí dvou praporků (v každé ruce jeden). Na krátké vzdálenosti praporky nepotřebujeme. V noci lze použít tři baterky.

Semafor vznikl pravděpodobně mezi námořníky.

Signály semaforové abecedy

Jednotlivá písmena semaforu vypadají takto:

Jednotlivé kruhy semaforové abecedy

Jak se učit semafor

Nejlépe se semafor učí podle jednotlivých řádků (tzv. kruhů), nejdříve A až G, pak H až N atd. Všimněte si, že se kruhy liší pouze polohou pravé ruky – nejprve směřuje svisle dolů, pak šikmo vpravo…

procvičování semaforu si tu můžete stáhnout prográmek CodeTeacher.

Postup vysílání semaforem

  1. Začátek vysílání se obvykle oznamuje písmenem D, praporkem třepotáme. Příjemce potvrdí stejným způsobem, že je připraven.
  2. Dále vysíláme jednotlivá písmena. Po každém slově opíše vysílající praporkem velký svislý kruh. Příjemce odpoví buď písmenem R, že rozuměl, nebo N, že nerozuměl. V takovém případě vysílající opakuje poslední slovo.
  3. Vysílání číslovek začínáme vysláním znaku „Začátek číslovek“, odvysíláme číslice a signalizujeme J, které značí „Konec číslovek“.
  4. Konec zprávy signalizujeme třemi velkými kruhy. V začátcích se také osvědčuje, když po vyslání každého písmene mávne příjemce praporkem, že rozuměl.

Související

Zaujal vás článek? Najděte si další v kapitole Šifrování a signály.

↑ na začátek stránky

Autor:  Shaman - Kniha návštěv - Podpořte
Server:  Mapa - Návod - Webdesign -

↑ na začátek stránkyObsah této stránky je přístupný na většině zobrazovacích zařízení. Jen některá však dokáží zobrazit stránku s pokročilým formátováním (CSS). Pokud čtete tuto zprávu, váš prohlížeč mezi ně nepatří (doporučuji upgrade) nebo používáte některé z alternativních zařízení. Pak možná přivítáte systém klávesových zkratek.